Російські засоби масової інформації облетіла звістка, що в селищі Немчиновка, на малій батьківщині найкрупнішого художника-авангардиста ХХ-го століття Казиміра Малевича, на місці його поховання відбувається будівництво житлового комплексу «Ромашкова-2». Місце, де згідно із заповітом художника була похована урна з його прахом, вже покрите шаром бетону, а поряд із місцем поховання знаходиться під'їзд висотного житлового будинку.


Коментують ситуацію народний артист Росії, кінорежисера, почесний член Академії мистецтв, автор фільму «Шагал – Малевич» Олександра Мітту і заступник генерального директора будівельної компанії-забудовника ТОВ «Ронд» Юрій Петров.

Олександр Мітта:

- Малевич - провідна фігура всього новітнього світового мистецтва. Адже Малевич - основоположник абстракціонізму. Малевич - один з п'яти світових авторитетів, котрі вплинули на весь розвиток мистецтва ХХ-го століття.

Казимір Малевич - найавторитетніший представник російського авангарду у усьому світі. Єдиний російський художник, який реально вплинув на хід світового мистецтва. Він відомий кожному в усьому культурному світі.

Немає сумнівів, що Академія мистецтв негайно дала б свій обурений коментар до цього некрофільського дійства. Але нині час відпусток. І я, як почесний член Академії мистецтв, скажу від себе: це абсолютно обурливе мародерство має отримати оцінку уряду. Чому заохочується глум над пам'яттю великого російського художника? Обурливий факт повинен отримати негайну оцінку. Могила великого митця повинна бути звільнена від асфальту. На ній має стояти пам'ятник. А винні у глумі над російською культурою повинні бути покарані.

Німецький Баухауз оголосив Малевича своїм ідеологом і засновником конструктивізму в архітектурі. Сучасний дизайн спирається на прозріння Малевича. У Сполучених Штатах Америки він живе в статусі безсмертного пророка. Із супрематизму Казиміра Малевича виросло древо абстрактного мистецтва з сотнями різних гілок. Тим, хто не заглиблюється в сучасний живопис, скажу, що маленьке полотно Малевича 100 х 80 см коштує 60 мільйонів доларів - у десять разів більше будь-якого полотна російського художника-реаліста. І це говорить про те, що його творчість у центрі уваги сучасного мистецтва. Інтерес до Малевича і його долі не вщухають у світі. Цей інтерес буде тільки зростати і поширюватися. І разом з цим буде рости наш сором за безкультур'я, за презирство до минулого.

Юрій Петров:

- Коли в 2011-му році наша компанія розпочинала будувати в Немчиновці житловий комплекс, так про те, що до зони забудови потрапляє можлива могила Малевича, ми не знали. Обгородили територію, розпочали будівництво. Представники некомерційного партнерства «Немчиновка і Малевич» приїхали до нас, коли роботи вже йшли повним ходом. Оскільки точних координат поховання вони на руках не мали, то було ухвалене рішення про проведення обстежень усієї території, де могла знаходитися могила. На час обстеження будівництво припинили.

Наскільки я розумію, однозначної точки розташування могили немає й досі. Дуба, під яким поховали знаменитого супрематиста, я, наприклад, не знайшов навіть на старих військових картах. Старожили подейкують, що могилу було знищено ще за радянських часів, а поле, на якому стояв цей дуб, декілька разів переорювали. Будівництво нам дозволили відновити досить швидко. Крім того єдиного разу питання про зупинення робіт не порушувалося.

З представниками некомерційного партнерства ми домовилися так: як тільки з'являться точні координати поховання і буде рішення обласної міністерства культури про увічнення пам'яті Малевича, ми одразу встановимо пам'ятну табличку. У будь-якому місці, де нам вкажуть. Від цієї домовленості наша компанія не відмовлялася, і за наявності офіційних паперів все зробимо хоч завтра.

Казимир Малевич (1879-1935) - російський і радянський художник-авангардист польсько-білоруського походження, педагог, теоретик мистецтва, філософ. Основоположник супрематизму - напрямку в абстрактному мистецтві. Найбільш знаменитий живописний твір Малевича – «Чорний квадрат» (1915) - своєрідний мальовничий маніфест супрематизму.

Казимир Малевич помер у Ленінграді 15 травня 1935 року. За заповітом після смерті його тіло було піддане кремації в супрематичній труні Потім урна була похована під улюбленим дубом художника поблизу села Немчиновка Московської області. Над могилою був встановлений кубічний монумент із зображеним чорним квадратом. У роки війни могила була втрачена.

У даний час її місцезнаходження було встановлене ентузіастами з достатньою точністю. Могила знаходиться недалеко від вулиці Малевича в Немчиновці.


P.S. Труну, в якій був похований Малевич, спроектував він особисто; це останній твір художника, пофарбований у рожевий, зелений і чорний кольори.